Od našeho zpravodaje z Londýna – Když divocí muži Charlieho Minguse hráli v londýnském jazzklubu u Ronnieho Scotta poprvé, nechali publikum vybrat skladby losem z klobouku. Po deseti letech se nyní čtrnáctičlenný Mingus Big Band, jehož členové bývají většinou k roztrhání, znovu vypravil přes Atlantik, aby u Ronnieho Scotta odehrál dvanáct koncertů za šest dnů a svým nezřízeným temperamentem skoro zboural celý barák. 

Aby bylo jasno: ansámbl vznikl teprve dvanáct let po smrti Charlese Minguse, klíčového jazzového basisty a jednoho z patrně nejoriginálnějších skladatelů dvacátého století. Sám Mingus na udržování čtrnáctičlenného orchestru nikdy neměl peníze, byť aranžmá psal a svoji labutí píseň Epitaph si vymyslel pro orchestr dokonce zdvojený. 

Big band tak sestavila teprve Mingusova vdova Sue, která o manželův odkaz dojemně pečuje (prosluly například její nálety na prodejny desek s Mingusovými bootlegy, po nichž zůstávají jen prázdné regály a prodavači slovně spráskaní jako psi). Dodnes kapelu spravuje z někdejšího společného bytu manželů Mingusových nad řekou Hudson, kde se koneckonců rozhodla zůstat i během výletu svých chlapců do London Town. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.