Jeden z nejslavnějších hráčů na violoncello Mischa Maisky vystoupí 9. prosince s Pražskou komorní filharmonií. V Rudolfinu společně zahrají Mozartovu Pražskou symfonii, Čajkovského Nokturno pro violoncello a orchestr, koncert a symfonii Josepha Haydna a také Bruchovu skladbu Kol Nidrei. Tu hrál Maisky v Česku poprvé před deseti lety.

Maisky platí ve světě klasické hudby za mimořádnou hvězdu. Vystupoval se všemi od dirigentů Zubina Mehty, Daniela Barenboima až po Leonarda Bernsteina, se kterým odehrál přes dvacet koncertů a pořídil tři nahrávky. Významná je i Maiského již třicetiletá spolupráce s pianistkou Marthou Argerichovou, s níž například vloni ve světové premiéře uvedli dvojkoncert skladatele Rodiona Ščedrina ve Švýcarsku.

Orchestr tučňáků

Jako jediný Maisky natočil kompletního Bacha pro cello a v roce 2000 dokonce zahrál sto bachovských koncertů za jediný rok. Zvlášť ceněné jsou také Maiského nahrávky cellových koncertů Haydna a Schumanna.

Hudebník je nositelem řady prestižních ocenění, například Ceny nahrávací akademie Tokia, tří cen Echo Deutscher Schallplattenpreis či francouzské Grand Prix du Disque. Několikrát byl nominován i na Grammy.

Tradicionalisté Maiskému přesto často vyčítají, že hraje příliš intenzivně, aby se zalíbil. "Nechodím na pódium v šatech od Diora nebo Armaniho, a na pódiu se převlékám jen proto, že se při hraní často zapotím. Ale je fakt, že svět klasické hudby je někdy až moc upnutý. Copak to neodrazuje děti, když si v televizi pustí klasický koncert a vidí před sebou jednolitě oblečený orchestr, který vypadá jako skupina tučňáků?" ptá se hudebník.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.