Přestože Finů je pouhých pět milionů, výrazně zasáhli do světové kultury. Epos Kalevala byl například inspirací pro spisovatele J. R. R. Tolkiena, a díky tomu byla ke spolupráci na muzikálové verzi jeho Pána prstenů přizvána finská skupina Värttinä.

Maria Kalaniemi, která v neděli vystoupí v pražském Paláci Akropolis za doprovodu klavíristy Timo Alakotila, ale hraje hudbu podstatně odlišnou od ostře rytmických popěvků Värttiny.

Sama tvrdí, že její styl je syntézou tří světů. Pochází totiž ze smíšeného manželství: ve Finsku žije silná švédská menšina, švédština je tu druhým oficiálním jazykem a protože matka Marie Kalaniemi je Švédka, dívka vyrůstala ve švédsko-finské domácnosti.

"Navíc jsem se zajímala o romskou hudbu. Jako dítě jsem na trhu zaslechla zpěv romského kluka, bylo mu stejně jako mně, asi devět, a ten jeho feeling mi pronikl přímo do srdce. Překvapilo mě, jak silné emoce může hudba přenášet," dodává.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.