Francouzský herec Gérard Depardieu, který nedávno obdržel ruský pas, v neděli v ruském televizním vysílání kritizoval ruskou opozici a obhajoval postoj Kremlu vůči uvězněným mladým členkám punkové skupiny Pussy Riot. Informovala o tom agentura Interfax.

"Ruská opozice nemá žádný program. Jsou v ní inteligentní lidé jako (šachový šampion Garri) Kasparov, ale to platí jen pro šachy. Politika je něco mnohem složitějšího," řekl Depardieu v pořadu, který vysílala televize na ruském Dálném východě, kde je o sedm hodin více než v Moskvě.

Odmítl kritiku Kremlu ohledně odsouzení dvou členek Pussy Riot k trestu vězení za to, že zpívaly modlitbu proti prezidentovi Vladimiru Putinovi v pravoslavném chrámu v Moskvě.

 

 "Představte si, kdyby tyto dívky šly například do mešity. Nevyšly by z ní živé. I v katolickém světě by to bylo hrozné. Ale když to říkám ve Francii, jsem považován za idiota," uvedl herec.

"Masy jsou bohužel hloupé, jedině osobnost je skvělá, hlavně když je nebojácná," tvrdil podle ruské agentury Interfax v televizním pořadu čtyřiašedesátiletý Depardieu. Zvlášť ocenil Putinovy zásluhy o rozvoj ruské kultury.

Herec začátkem ledna obdržel z rozhodnutí Putina ruské občanství. Požádal o ně poté, co koncem loňského roku oznámil záměr odejít z Francie, aby utekl vysokým daním ve své rodné zemi. Francouzského občanství se ale dosud nevzdal.

Související