Prahou letos dozajista projdou starší, zkušenější a moudřejší dirigenti, ale zřejmě žádný nebude takovým nadšencem do hudby jako devětadvacetiletý Krzysztof Urbański. Tento týden debutuje sérií tří koncertů s Českou filharmonií.

Na odezvě kritiků, publika či dodržování tradic klasické hudby Urbanskému nijak zvlášť nesejde. "Když diriguji, myslím jen na hudbu. Nepřemýšlím nad tím, zda se publiku bude líbit. Kdybych to chtěl dělat, v hudbě existují snadnější cesty, jak si zajistit úspěch," řekl v rozhovoru pro HN. "Já ale na kariéru nedám. Chci hudbu dělat zodpovědně, tak, aby s ní byli spokojeni i její autoři."

Ačkoliv po úspěchu Urbański neprahne, na svůj věk si jej užívá nezvykle mnoho. V pondělí po první zkoušce s orchestrem vzpomínal na svoji první pražskou návštěvu. Psal se rok 2007 a Urbański netrpělivě přešlapoval v zákulisí Rudolfina, zatímco za zavřenými dveřmi se vyhlašovaly výsledky dirigentské soutěže Pražského jara.

"Řekli nám, že se výsledek dozvíme hned, ale nakonec to trvalo hodinu a mně to připadalo ještě mnohem delší. Asi se porota při hlasování také stihla naobědvat," žertuje dirigent.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.