Ve věku nedožitých osmdesáti let zemřel přední český jazzový kytarista Rudolf Dašek. Ačkoliv vystudoval klasickou kytaru, věnoval se především jazzu, kde jej stylově formoval bebop a jeho pozdější experimenty s volnou improvizací pro změnu podnítila první vlna freejazzu.

Po Vladimíru Tomkovi a brněnském Antonínu Julinovi byl prvním výrazným českým kytaristou moderního jazzu. Většinou spíš mlčenlivý Dašek také patřil – a to bylo od sedmdesátých let nepominutelné – k největším elegánům české jazzové scény. O Daškově úmrtí informovala rodina.

"Od prvního tématu mě Dašek zvláštním způsobem provokoval. Máme spoustu společných představ a názorů, ale úplně jiné muzikantské i technické pojetí hry. Rudolf je strhující dynamik, má drive a třeba na elektrickou kytaru hraje jazzovým staccatem," vzpomínal v časopisu Melodie roku 1979 německý kytarista Toto Blanke. Ten patřil k Daškovým nejčastějším spoluhráčům – natočili spolu pět alb, na nichž kromě volných improvizací či bebopových skladeb hrávali třeba i sambu nebo přepracované slovanské písně.

V Česku jsou ale podstatnější a slavnější Daškovy duety ze sedmdesátých let s flétnistou a saxofonistou Jiřím Stivínem, které se jmenovaly Tandem. Patřily k nejvýraznějším formacím, které kdy český moderní jazz měl, a zachyceny jsou především na slavné nahrávce z jazzového festivalu v Lublani roku 1974.

"Tandem vystoupil téměř na všech významných evropských jazzových festivalech a všude zaujal spontánním, ale přitom kultivovaným muzicírováním dvou opravdových osobností. Dialog, který se většinou rodil z bezprostředního kontaktu mezi oběma partnery i z reakcí obecenstva, byl dokonalou ukázkou jazzu, který dokáže promlouvat i k obecenstvu zdaleka nejen jazzovému," napsal novinář Lubomír Dorůžka.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rudolf Dašek patřil k prvním výrazným českým jazzovým kytaristům. A jeho duo s Jiřím Stivínem nazvané Tandem v sedmdesátých letech zase k nejslavnějším českým moderním jazzovým sestavám. Dašek zemřel koncem minulého týdne v sedmdesáti devíti letech.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.