Když se v roští na severu Ugandy předloni dobrovolně vzdalo sedmnáct dětských vojáků Armády Božího odporu, bylo to kvůli muzice. Chlapci, kteří z rozkazů psychopata a masového vraha Josepha Konyho znásilňovali a vraždili už od svých jedenácti let, totiž v rádiu zaslechli písně z nejnovějšího projektu zaštítěného britským hudebníkem Peterem Gabrielem. V něm světoví muzikanti na koleni natáčejí coververze svých oblíbených písní a společně s pozůstalými africkými matkami vzkazují: Vraťte se domů, děti, bylo vám odpuštěno. Nyní jsou nahrávky k dispozici i na iTunes na albu nazvaném Home Recordings Vol. 1.

Jde o důsledně rozvíjenou iniciativu, která se na severu Ugandy, na jihu Súdánu a na východě Konga předává ústně už třetí dekádou. Až před několika roky ale američtí dobrovolníci v čele s Gabrielovou starší dcerou Annou narazili na Uganďanku řečenou Mama Ochola, která jim vyrazila dech lidovou písní v jazyce luo. Ukázalo se, že jde o jeden z popěvků pozůstalých matek, kterým Konyho vojáci násilím odvlekli děti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.