Ve věku třiadevadesáti let zemřel violoncellista Antonín Kohout, profesor pražské AMU a zakladatel proslulého Smetanova kvarteta. To se proslavilo především v padesátých letech, kdy mu byl udělen statut komorního souboru České filharmonie.

V dalších dvou dekádách sbírali řečení Smetanovci pozitivní kritiky v Německu i po celém světě a jejich interpretace Janáčka, Dvořáka či Beethovena jsou dodnes stěžejní. Ty nejlepší ostatně přežívají na nahrávkách společnosti Nippon Columbia a Supraphon. O Kohoutově úmrtí informovala ČTK.

Začátky kvarteta

Kohout, rodák z venkovského nádraží v Lubné u Rakovníka, zdědil vztah k hudbě po tatínkovi, amatérském muzikantovi. Ve škole začal chodit na hodiny violoncella, a když byl otec přeložen do Prahy, Kohouta objevil profesor pražské konzervatoře Karel Pravoslav Sádlo a vychoval z něj špičkového hráče. Během několika let Kohout zaskakoval v České filharmonii pod vedením Válava Talicha a obdivně vzhlížel k zhruba stejně starému Rafaelu Kubelíkovi.

Tou dobou už se ale u Václava Neumanna pomalu začal scházet základ budoucího Smetanova kvarteta, které mělo na několik desítek let určovat kvalitu české kvartetní školy. Vzniklo dva roky před koncem 2. světové války (zhruba tehdy se Kohout oženil se spolužačkou a klavíristkou Marií) na půdě pražské konzervatoře a od roku 1947 hrálo ve slavném složení Jaroslav Rybenský – prim, Lubomír Kostecký – sekund, Václav Neumann – viola, Antonín Kohout – cello.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.