Když chtějí obyvatelé měsíce Ganymed zavěsit vejce do výšky jednoho kilometru, najdou kilometrovou horu, položí vejce na vrchol a pak horu odstraní. Tak si to představoval spisovatel Isaac Asimov a podobně funguje i hudba saxofonisty Waynea Shortera.

Na novém albu Without a Net kulminuje snaha jeho kvarteta, které odstraňuje podpůrnou jazzovou hmotu a ve vzduchu nechává jen improvizované formy. Jestliže Shorterovo kvarteto představuje vrcholnou podobu současného jazzu, je album Without a Net nejdál, kam se žánr zatím dostal.

Technicky vzato jde o nepřetržitý dialog. Kvarteto nemá noty ani cíl, nanejvýš smluvené značky, jako když Shorter koncem šedesátých let účinkoval v druhém kvintetu Milese Davise. Tehdy sólista hrál, dokud mohl, a když chtěl přejít do další části skladby, domluvenou frází to signalizoval spoluhráčům.

V dnešním Shorterově kvartetu si však sólisté skáčou do řeči jako rozhádaní Italové. Popírají zavedený koncept, kdy se téma nejprve zahraje a posléze rozvíjí improvizací. Boří hranice mezi sólistou, lídrem a skladatelem. Kladou otázky a hned na ně odpovídají. Trvá to někdy minutu. A pak třeba čtvrt hodiny.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.