Vídeňskou filharmonii zřejmě čekají krušné časy. V příštích dnech má být zveřejněna zpráva tří nezávislých historiků, kteří zkoumali angažmá orchestru během 2. světové války. Z prvních informací, které autoři zprávy poskytl deníku New York Times, vyplývá, že Vídeňská filharmonie se během nacismu angažovala mnohem víc, než se doposud předpokládalo.

Takzvaná Rathkolbova zpráva (jejím autorem je profesor Vídeňské univerzity Oliver Rathkolb) vychází především z doposud neznámých archivů. Historici je objevili v jednom z nepoužívaných sklepení Vídeňské státní opery, jejíž členové ve Vídeňské filharmonii působili. Dokumenty byly prý schované pod stohy operních partitur.

Má mezi nimi být například korespondence Wilhelma Jergera, jenž Vídeňskou filharmonii za 2. světové války vedl. Jerger byl nejen prezidentem filharmoniků, ale také aktivním členem NSDAP a jednotek SS. Pravidelně si dopisoval například s Leopoldem Kainzem, který ve Vídeňské státní opeře založil nacistickou buňku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.