V 68 letech zemřel britský kytarista a frontman bluesrockové skupiny Ten Years After Alvin Lee. Lee se pravidelně vyskytuje v žebříčcích nejlepších rockových kytaristů všech dob. Zemřel nečekaně ve středu kvůli komplikacím po rutinním chirurgickém zákroku, stojí v prohlášení na jeho oficiálních webových stránkách. Leeho manažer Ron Rainey doplnil, že hudebník zemřel ve Španělsku.

Zakládající člen Ten Years After se stal rockovou hvězdou po vystoupení na festivalu Woodstock v roce 1969 s elektrizující verzí songu I'm Going Home.

"Byl inspirací pro generace hráčů na kytaru," napsal v reakci na Leeho úmrtí někdejší baskytarista Ten Years After Leo Lyons.

"Ztratili jsme skvělého, milovaného otce a kamaráda," napsaly na jeho stránkách Leeho dcera Jasmin, žena Evi a bývalá družka Suzanne. "Svět přišel o skutečně velkého a nadaného hudebníka," uvedly.

Ten Years After - I'd Love to Change the World

Skupinu Ten Years After založil Lee v rodném Nottinghamu v roce 1967. Pětičlenná kapela charakteristická svižnými kytarovými sóly i zemitým zvukem vydala deset studiových alb.

Lee formaci opustil v roce 1975, aby se vydal na úspěšnou a ještě plodnější sólovou kariéru. Jeho poslední album Still On the Road to Freedom vyšlo loni v srpnu.

Mezi největší hity Ten Years After patří písně I'd Love to Change the world, Love Like a Man nebo I Woke Up This Morning.

Nekrolog připravujeme