Finské skupině Värttinä se podařilo navázat s českým publikem obzvlášť vřelý vztah. Její vůbec první koncert proběhl roku 1999 na festivalu ET Jam, později vystoupila na Colours of Ostrava či v televizním pořadu Noc s Andělem. Nyní 22. března zahraje ve vsetínském Domě kultury a o den později v pražské Akropoli.

Tuzemskou oblibu Värttiny lze snadno dešifrovat. I když mezi Čechy a Finy existují skryté paralely, skupina formátu Värttinä u nás chybí. Finsko přitom leží na podobně riskantním geopolitickém rozhraní, jeho území bylo střídavě pod ruskou a švédskou nadvládou, a také samostatnost Finové vyhlásili dokonce rok před vznikem Československa. O podobnosti tedy nouze není.

O kolizi kultur vypovídá název skupiny: slovo värttinä se totiž nápadně podobá ruskému věretěno. Archaický symbol ženských prací, tedy vřeteno, skupina posunula do zcela jiné polohy, než jakou měl v příběhu o Šípkové Růžence. Finové a především Finky ke svým tradicím přistupují s razancí, a tak namísto pasivních princezen nastoupily divoženky. Například Paddy Moloney z irské skupiny Chieftains tvrdí, že když poprvé slyšel zpěvačky z Värttinä, naskočila mu husí kůže.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.