Mezi skalními příznivci Depeche Mode, kteří 23. července vystoupí v pražské Synot Tip Areně se svou čerstvě vydanou desku Delta Machine, má zakládající člen Andy Fletcher zvláštní pověst. Občas se mu pošklebují, že nikdy pro kapelu nenapsal žádnou skladbu, a zlé jazyky tvrdí, že na koncertech prý jen předstírá hru na vypnuté klávesy. Kdosi napsal, že "Martin Gore skládá, Dave Gahan zpívá a Andy Fletcher jim dělá účetnictví".

Podle ostatních členů Fletcher hraje na studiových nahrávkách na basu - ale je to poznat? - a hlavně drží kapelu lidsky pohromadě. Veřejnost ho vnímá jako mluvčího, ba přímo jako ideologa kapely. Od skutečnosti to není daleko. "V posledních dvaceti letech nás nikdy nezklamalo blues. Každá naše deska je pokusem, jak ho překlopit do aktuální, elektronické podoby," říká Fletcher v rozhovoru pro HN.

HN: Nedávno se v českém tisku objevily vzpomínky na váš první koncert v Praze, od kterého právě uplynulo pětadvacet let. Pamatujete si na něj?

Samozřejmě! Nebylo tenkrát běžné hrát za železnou oponou. To se vryje do paměti. Dodnes vnímám takovou temnou, dusnou atmosféru a určité napětí až do poslední chvíle před vystoupením. Dovolí nám hrát nebo to na poslední chvíli zakážou? A podobně si pamatuju, jak se to na pódiu všechno zlomilo, jak jsme cítili v tom davu harmonii s tím, co hrajeme, a chuť tu muziku do sebe vtáhnout. To bylo nádherné.

HN: Tehdy to bylo vnímáno trochu i jako politická manifestace nastupující mladé generace. Zažili jste někdy něco podobného?

Nevzpomínám si. Nejsme politická kapela, zajímají nás hlavně určité pocity a emoce. A ty se pokoušíme co nejpřesněji v našich skladbách vyjadřovat. To, že jsme se k vám dostali přesně v tu dobu, byla jen shoda náhod, z naší strany o manifestaci nešlo. Ale ten pocit napětí, který jsme tehdy zažili, byl nezapomenutelný.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.