Turecký soud zrušil trest pro klavíristu a skladatele Fazila Saye, který byl 15. dubna podmínečně odsouzen k deseti měsícům za urážku islámu. Podle státní agentury Anatolia soud vyhověl Sayovu právníkovi Meltemu Akyolovi a přiznal, že při přelíčení došlo k procedurálním chybám.

Případ se nyní znovu otevře u jiného obvodu istanbulského soudu.

Say patří k nejznámějším tureckým hudebníkům, působil jako kulturní velvyslanec Evropské unie a vystupuje jako příležitostný sólista Newyorské filharmonie. V minulosti také zahrál na českých festivalech Struny podzimu, Pražské jaro a vloni na Smetanově Litomyšli.

Odsouzen byl za to, že ve svých soukromých zprávách na Twitteru údajně urážel islám. Say se bránil, že jen cituje básně středověkého perského klasika Omara Chajjáma z jeho sbírky čtyřverší Rubáiját.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.