Pražské jaro letos přiveze dostatek francouzské hudby i francouzských hudebníků. 68. ročník, který začíná v neděli, má mít podle pořadatelů „francouzský šarm“.

„Podnět, abychom připravili ročník s „francouzským šarmem“, vyšel od ředitele festivalu Romana Bělora. Chtěli jsme, aby francouzští interpreti hráli především francouzskou hudbu. Ale netradiční je také letošní zahájení. Poprvé v historii festivalu bude Mou vlast interpretovat francouzský orchestr – Orchestre Philharmonique de Radio France. Ze zahraničních interpretů v minulosti festival zatím třikrát zahajovaly jen britské orchestry,“ říká Antonín Matzner, který se už šestnáct let podílí na dramaturgii Pražského jara.

Jeden z úvodních koncertů, v polovině devadesátých let, měl pod vedením britského dirigenta předvést Mou vlast v podobě, v jaké pravděpodobně zněla ve Smetanově době. Jak se vám líbil?

Provedení dirigenta Rogera Norringtona tehdy nevyšlo ideálně. Přineslo všeobecné zklamání. Většina z posluchačů už dnes není schopna vžít se do historického zvuku interpretovaného mnohem menším orchestrem, jak se to kdysi hrálo. Navíc hrál Norrington Mou vlast na Žofíně, kde Smetanův cyklus kdysi zazněl kompletně poprvé. A Norringtonovu nastudování ještě chybělo něco, co by přineslo skutečný umělecký zážitek. Ale tento koncert, kdy se Má vlast nepovedla podle našich představ, byl na Pražském jaru výjimkou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.