Nizozemku Janine Jansenovou by mezi všemi těmi renomovanými houslisty na letošním Pražském jaru bylo snadné přehlédnout. Vždyť festival tento rok uvádí dva vítěze Paganiniho soutěže – Japonku Sayaku Shojiovou a Číňana Ninga Fenga –, dále dva výrazné francouzské talenty Renauda Capuçona s Augustinem Dumayem a nakonec ještě českého houslistu Josefa Špačka, jenž bude po celý jeden večer hrát jen v doprovodu klavíristy Miroslava Sekery.

Pětatřicetiletá Jansenová je podobně řemeslně zdatná a se stejně hvězdným renomé, zato její dráha se na sólistku ubírá poněkud neobvykle. Jansenová se totiž nesoustředí na konkrétní období, žánr ani skladatele, nýbrž na své cestě skáče od Bacha k Brittenovi a zase zpátky. A naživo působí přesně tak, jak přistupuje k hudbě: jako by vůbec nemyslela na to, že stojí na pódiu. Prostě jen hudbu naplno prociťuje všemi smysly.

"Jinak to ani neumím. Lze namítnout, že skladba dává sólistovi jen omezený prostor, ale bez sólistů by žádná skladba nikdy nevznikla," říká Jansenová v rozhovoru pro HN.

"Jestli hrajete celý večer sami, nebo jen sólujete s orchestrem, je pak jedno. Vždy jde o komunikaci, o naslouchání druhému, o hráčskou přizpůsobivost a vzájemnou otevřenost. V tom je ta největší radost z toho, že člověku pod rukama vzniká hudba."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.