Ačkoliv s vlastní kapelou vystoupila etiopská zpěvačka Minyeshu v Praze až tento čtvrtek, nešlo o její první návštěvu v Česku. Prvně dorazila již koncem osmdesátých let coby tanečnice Národního divadla v Etiopii, které ještě za éry stalinistického diktátora Mengistu podniklo jakési turné po spřátelených zemích východního bloku. "Byla jsem tehdy příliš mladá, abych vnímala politické souvislosti nebo přímo přicházela do styku s cenzurou," říká Minyeshu v rozhovoru pro HN.

HN: Jak jste se dostala až do Národního divadla? 

Tančit jsem začala ve čtrnácti, dřív to nešlo, protože v Etiopii nemáme takové zázemí na rozvoj dětských aktivit. Když mi bylo šestnáct a tančila jsem v amatérském spolku, nabídli mi, abych se přidala ke sboru Národního divadla. Dlouho jsem ale odmítala, byla jsem připravená udělat zkoušky na univerzitu. Rodiče chtěli, aby ze mě byla doktorka, a od muziky mě zrazovali. Když jsem se pak k divadlu přidala, na čas se mě zřekli a musela jsem jít bydlet k tetě. Rodiče totiž říkali, že uměním se neuživím a a že bych se měla věnovat řemeslu.

HN: Takže tančit jste se učila sama? 

Většinou šlo o kmenové tance, které se člověk naučí, protože mezi různými etniky vyrůstá. V Národním divadle se ale samozřejmě provozují na vyšší úrovni. Nemáme sice operu ani činohru, zato v divadle působí soubor věnovaný tradičním tancům, druhý s moderními tanci, k tomu současný hudební ansámbl, jazzový big band, kapela složená z perkusistů a tak dále. To vše Národní divadlo v Etiopii zastřešuje. Já jsem se věnovala tradičním tancům a také jsem dělala choreografii těch moderních.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.