Překročit hranice arabské populární hudby se snaží zpěvačka Yasmine Hamdan, která účinkuje i v novém filmu režiséra Jima Jarmusche Only Lovers Left Alive. Sedmatřicetileté Libanonce, která minulý víkend vystoupila na pražském Respectu, nyní v celosvětové distribuci vyšlo album Ya Nass.

"V dětství jsme s rodinou cestovali, takže umím pět jazyků. Baví mě v písních kombinovat nářečí a vsazovat arabská slova do francouzštiny. Každý jazyk má výrazy, které jiné jazyky neznají," říká.

HN: Kde všude jste cestovala?

Narodila jsem se v Libanonu do občanské války, a protože tatínek projektoval ropné plošiny a mosty, cestoval za prací. Strávili jsme dva roky v Libanonu, tři v Abú Dhabi, nějaký čas v Řecku a v Kuvajtu. Arabský svět byl úplně jiný: neexistoval internet ani satelit, takže hudbu jsem vstřebávala ze dvou kuvajtských televizí. Naštěstí otec poslouchal i Bacha.

HN: Takže vás nevykrákal, že chcete být zpěvačkou?

To jsem mu neřekla, měla jsem nos nahoře a o dospělé jsem se nestarala. Dodnes se řídím víc intuicí než pravidly, které předepisuje společnost. Jsem ale samotářka. Když jsem se vrátila do Bejrútu, vystudovala jsem psychologii, což mi pomohlo se vyrovnat s tím, kdy někam přijedete, s někým se skamarádíte, ale v tu ránu se zase musíte odstěhovat.

Proto jsem byla zahleděná do sebe. Vypořádala jsem se s tím až hudbou. Na škole jsem se Zeidem Hamdanem založila elektronické duo Soapkills, ze kterého se v devadesátých letech stala undergroundová kultovka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.