Podle letošní zprávy Mezinárodní federace hudebního průmyslu objem japonského trhu s hudbou stoupl na 4,42 miliardy dolarů ročně a začíná se blížit Spojeným státům. V Japonsku přitom žije o 186 milionů méně obyvatel a nezdá se pravděpodobné, že by Japonci tolik utráceli za hudbu kvůli novému protipirátskému zákonu.

Ten sice za ilegální stahování hrozí pokutou v přepočtu až 400 tisíc korun a především odnětím svobody na dva roky, platit ale začal teprve vloni v říjnu, takže na prodeje hudby v roce 2012 nemusel mít natolik výrazný vliv.

Jak upozorňuje časopis Billboard, v Japonsku se nicméně tolik neuchytilo sdílení hudby přes služby typu Napster (před deseti lety) či nověji Bit Torrent. Hudba se kupuje a poslouchá mnohem častěji na telefonech, které jsou vůči pirátství odolnější. Byť tak prodej fyzických nosičů s hudbou v posledních letech klesal, dostatečně jej vyvažoval strmý růst digitálních prodejů, kdy například jedna píseň stojí v přepočtu až 80 korun.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.