Už celý měsíc bojují hudebníci z ansámblů rozpuštěné řecké veřejnoprávní televize a rozhlasu ERT o přežití. Sto padesát členů rozhlasového symfonického orchestru, orchestru pro soudobou hudbu a sboru patří ke zhruba 2700 zaměstnancům, kteří zrušením řecké vysílání veřejnoprávní televize a rozhlasu přišli o zaměstnání.

Na jejich podporu v posledním týdnu vystoupil světoznámý ruský dirigent Valerij Gergijev či Zubin Mehta s Izraelskou filharmonií, společné vyjádření podpory již chystají také německé orchestry.

Přestože řečtí hudebníci nedostávají výplatu, skoro každý večer nadále pořádají koncerty zdarma na improvizovaném pódiu před budovou ERT. Podle zpravodajky blogu Arts Journal tu hrají nejčastěji Mozarta, Brahmse a Beethovena. Asi nejvýrazněji na sebe hudebníci upozornili 14. června, kdy ve studiu ERT hráli v kuse čtyři hodiny.

"Byl to ten nejemotivnější a nejdůležitější koncert, který jsem kdy zažil. Nikdy jsem všechny naše orchestry a sbory neviděl smrsknuté na jednom tak malém místě. Netušili jsme, co se děje venku a kolik tam je lidí. Až když jsme vyšli ven a lidí nás začali objímat a líat, viděli jsme, kolik z nich třeba plakalo," uvedl hostující dirigent orchestru Michalis Economu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.