Kdo by chtěl hledat symbol nebo osobnost, na jejímž příkladu ilustrovat vývoj společenského postavení jazzu na světovém fóru, stěží by se mohl rozhodnout pro někoho jiného než trumpetistu Wyntona Marsalise. Ten ve středu se svým big bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra vystoupí v pražském Obecním domě.

Marsalisův osobní příběh přitom nesahá až k začátkům žánru: narodil se teprve roku 1961, v rodinném prostředí však jako by znovu prožíval atmosféru doby, kdy jazz vznikal. Jeho rodištěm bylo New Orleans, Marsalisův otec Ellis hrál na piano od třinácti let a získal si pověst vynikajícího pedagoga, jenž prošel téměř celou jazzovou historií. Pět let před Wyntonovým narozením vystupoval krátce i se saxofonistou Ornettem Colemanem. Koncem šedesátých letech byl pak členem neworleanské dixielandové skupiny trumpetisty Ala Hirta a v sedmdesátých letech hrával s ellingtonskými odchovanci i mistry hard bopu, například s Clarkem Terrym, Eddiem Lockjaw Davisem nebo Harrym Edisonem. Těžko si představit vydatnější podmínky rodinného prostředí pro jeho potomky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.