V přiléhavých barevných šatech a s vyholenou hlavou je africká zpěvačka Rokia Traoré nehybná jako socha. Zato v její hudbě se dějí věci.

Třeba na letošní desce Beautiful Africa, kterou Traoré v neděli zahraje na festivalu Colours of Ostrava, řinčí kromě tradičních malijských nástrojů také elektrické kytary, jejichž směr udával nevyzpytatelný britský producent John Parish. "Než jsme se vypravili do studia v Anglii, začali jsme natáčet v Mali. Pak do toho bohužel vstoupila válka s islamisty," říká v rozhovoru pro HN Traoré, která dětství strávila mimo jiné v Belgii a Francii.

HN: Proč jste se vrátila do Mali?

Před pěti lety tatínek ukončil kariéru v diplomacii a odešel do důchodu, a protože mí sourozenci zůstali v zahraničí, musela jsem se vrátit domů, abych se o otce postarala. V Mali neexistuje infrastruktura domovů pro seniory jako v Evropě, každý se o rodiče stará sám, díky čemuž senioři ani v pokročilém věku nevypadávají z běžného rytmu života.

Když jsem se přestěhovala a v hlavním městě Bamaku jsem si postavila dům, založila jsem ještě nadaci Foundation Passerelle na pomoc začínajícím hudebníkům. Jakmile vloni vypukla válka s islamisty, přibylo mi tak o starost víc: kromě tatínka jsem pomáhala i muzikantům, kteří prchali ze severu a hledali práci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.