Málokterá zpěvačka toho stihne pokrýt tolik jako Savina Yannatou. Její profesionálně vycvičený hlas unese vše od křehkého baroka až po hrdelní zpěv či staleté písně ze Středomoří, což je také jeden z důvodů, proč si Yannatou před časem vyhlédl producent Manfred Eicher z ECM. Pro jeho vydavatelství zatím natočila tři desky.

Až však Yannatou v sobotu nastoupí na pódium festivalu Colours of Ostrava, bude to, jako by se Východ a Západ potkaly v tom nejlepším možném místě. Yannatou totiž doprovodí skupina Primavera en Salonico, která si udělala jméno brilantní interpretací tradiční španělské či izraelské hudby. Dnes patří k pravidelným účinkujícím na festivalech WOMAD nebo Fiesta des Suds v Marseille.

"To, že jsem začala zpívat, beru jako šťastnou náhodu. Nikdy jsem si svého hlasu nevážila, původně jsem začala hrát na kytaru. Nebýt jednoho mladého skladatele, který mě neustále povzbuzoval, nikdy bych na pódiu neotevřela ústa," říká Yannatou.

Odkud se ve vás vzala touha neustále zkoušet nové pěvecké styly? 

Když jsem zjistila, kolika způsoby se dá zpívat, fascinovalo mě, že každá pěvecká technika jinak zbarvuje hlas. Důkladněji jsem se jimi ale začala zabývat až ve chvíli, kdy jsem ve svém životě i na pódiu potřebovala hodně svobody. Nenechat se omezovat psanými melodiemi nebo jedním způsobem interpretace mi tu svobodu poskytlo. Pravidla sice existují v každém druhu hudby, ale pocit, kdy vás nesvazuje melodie či harmonie, je osvobozující.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.