Španělské flamenco i finské tango nabídl letošní ročník festivalu Folkové prázdniny, který v sobotu skončil v Náměšti nad Oslavou. I letos konkuroval zaběhnutějším venkovním festivalům komorní atmosférou a intimnějšími zážitky.

Na programu byly například písně z Moravy, které zazněly v podání několika sestav provázaných zpěvačkou a houslistkou Jitkou Šuranskou. Ta působí souběžně ve folkorních ansámblech i na poli vážné hudby. V jejím stylu, spojujícím staleté nepravidelné rytmy s elektronickými smyčkami, však nelze najít ani stopu akademismu.

V Náměšti Šuranská pokřtila své první sólové album Nězachoď slunečko s prvotřídními hosty spjatými s tradiční hudbou, včetně virtuozního hráče na citeru Michala Müllera, mandolinisty Jiřího Plocka a mezinárodního Pacora Tria.

Neméně poutavý byl koncert Šuranské ve spontánně vytvořené trojici MDŽ, což v tomto případě znamená Muzikantky dámy ženy.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?