Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková a její ekonomický náměstek Martin Sankot nasadili živé kultuře hladovku. Zejména letošní dotace se rozdělovaly podle not zašlého hitu Killing me softly a některým pozoruhodným kulturním projektům opravdu nezbývá než nechat se "zabít něžně".

Například festival Ostravské dny nové hudby kvůli snížené dotaci ministerstva doposud postrádá téměř dva miliony na letošní ročník, který začíná příští pátek. Přitom nabízí nejskvostnější program za poslední léta. Do Čech přilákal i amerického skladatele Philipa Glasse.

Nový ministr kultury Jiří Balvín slíbil, že do září uhasí nejpalčivější problémy živé kultury navýšením dotací o deset milionů korun. Grantovou komisi, která běžně vyhrazenou sumu porcuje, prý ale ministerstvo znovu nesvolá. Bude se řídit bodovým hodnocením projektů z její poslední schůze. Navzdory Balvínovu přídavku i tak letos dostane živá kultura o 87 milionů méně než loni.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.