Exaltovaná, zamilovaná, odevzdaná. Sopranistka Martina Janková přiřazuje Bachovým kantátám, které zpívá na nyní vydaném albu, lidské vlastnosti. Desku natočila během koncertů s barokním orchestrem Collegium 1704 a dirigentem Václavem Luksem. Respektovaná pěvkyně, v jejímž hlase nelze přeslechnout rodnou Moravu, žije dlouhá léta ve Švýcarsku, kde se v roce 1998 stala sólistkou Curyšské opery.

Nahrávání alba Bachových kantát bylo podle ní nesmírně intenzivní. "Měli jsme jeden koncert v Ostravě, tam byla pro nahrávání nevhodná akustika, pak jsme jeli do Opavy a tam jsme natáčeli během koncertu, dotáčeli do půlnoci a zbytek dodělávali během následujícího dopoledne," líčí Martina Janková rychlost, v jaké deska vznikala.

HN: Johann Sebastian Bach v sobě spojuje vážnost a spiritualitu s melodiemi přímo operními. Jeho kantáty jste si vybrala cíleně?

Můj bývalý spolužák, zakladatel i ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák, mě požádal, abych první ročník před deseti lety otevřela Bachovými kantátami, ale já v té době byla angažovaná v opeře takovou měrou, že jsem postrádala nutnou dávku soustředění a usebrání, které Bachova hudba potřebuje. Slíbila jsem, že to v budoucnosti vynahradím, což jsem měla šanci nyní splnit, a to dokonce s tak vynikajícím dirigentem a tělesem, jako je Václav Luks a jeho Collegium 1704.

Sestavili jsme tedy koncerty a desku z kantát duchovních i světských, navzájem velice rozdílných. Jedna z nich je koloraturní, exaltovaná, další zamilovaná, třetí odevzdaná, meditativní. Spojuje je, že v nich hraje sólový dechový nástroj se sopránem v duetu. A potom – je to krásné vyjádření tří způsobů radosti. Za prvé radost z lásky mezi mužem a ženou, to je svatební kantáta, za druhé radost ze spasení a za třetí z naplnění lidského života.

HN: Čím je Bach pro zpěváka náročný?

Na rozdíl třeba od Mozarta vede hlas, jako by to byl nástroj.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.