Americký skladatel Philip Glass, který se svým ansámblem v pátek zahájí festival Ostravské dny, je považován za pravděpodobně nejznámějšího žijícího autora takzvané vážné hudby. Toto tvrzení je stejně tak pravdivé, jako je vágní.

Zastánci modernistické estetiky Glassovu tvorbu většinou odmítají s poukazem na nepůvodnost, přemíru použitých klišé a komerční úspěch, který se s ideou modernosti neslučuje. Naopak pro ty, kterým současná moderní hudba nic neříká, je Glass něčím jako alibi: Vidíte, posloucháme i vážnou hudbu, jsme kulturně vzdělaní!

Páteční ojedinělé vystoupení však vybízí k pohledu bez ideologických předsudků. Už proto, že Glass, v šestasedmdesáti letech stále sedící za klávesami, se svým ansámblem v ostravské aule Gong po čtyřiceti letech zahraje několikahodinovou kompozici Music In Twelve Parts, která představuje završení jeho první, minimalistické tvůrčí etapy.

"Rozbil jsem pravidla modernismu a teď jsem zjistil, že je načase rozbít nějaká má vlastní pravidla," tvrdí autor o skladbě, jejíž vznik byl částečně inspirován nedorozuměním: může totiž stejně dobře odkazovat ke dvanácti hlasům v partituře, jakožto i k dvanácti částem díla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.