Tupac Shakur není jediným hudebníkem, který se vrátil ze záhrobí. Na pátečním koncertu v Tchaj-peji vystoupila vedle živého zpěváka a herce Jaye Choua také hvězda z 80. let Teresa Tengová.

Aplaus pátnacti tisíc lidí byl podle agentury AP o to větší, že tchajwanská zpěvačka je už osmnáct let mrtvá.

O její návrat se postarala kalifornská firma Digital Domain 3.0, která vytvořila detailní a podle svědků mimořádně věrný obraz mrtvé tchajwanské celebrity. Se svým živým kolegou virtuální Tengová zazpívala tři romantické duety, například svůj někdejší hit What You Have to Say.

Americkým programátorům se podařilo natolik vystihnout gesta i výraz zpěvaččiny tváře, že lidé v aréně nevěřili vlastním očím.

Společnost Digital Domain původně založil režisér James Cameron, firma pracovala na jeho Titanicu a v posledních letech se podílela třeba na filmech Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, Transformers nebo Iron Man 3. Zaměstnanci studia se loni podíleli také na tvorbě hologramu zastřeleného rappera 2Paca, jenž koncertoval na festivalu Coachella.a

Tengová ovládala tchajwanskou populární scénu v 80. letech, než v roce 1995 ve věku 42 let podlehla plicní chorobě. V roce 1986 ji americký časopis Time zařadil mezi sedm největších světových popových zpěvaček. S Chouem bude koncertovat ještě 7. a 8. září.

Podívejte se, jak Teresa Tengová zpívala