Pražské publikum se může na podzim těšit na několik operních hvězd, které vystupují i v newyorské Metropolitní opeře. Většina z nich zavítá do Česka poprvé. Koncerty budou mít v české metropoli nejžádanější pěvci současnosti, například Angela Gheorghiuová, Joyce DiDonatová i tenorista Roberto Alagna. Potřetí se vrátí fenomenální koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoliová.

Lístky na stání se seženou i za 200 korun, ty nejdražší dosahují pěti tisíc a ve všech kategoriích jsou ještě k dostání.

"Chceme do evropských turné zapojit i české orchestry: Český národní symfonický orchestr, PKF – Prague Philharmonia a opakovaně pojede zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Snažíme se o mobilitu českých orchestrů a tyto hvězdy je mohou posunout dál, protože k nim přijdou špičkoví dirigenti," uvedla promotérka Alena Nachtigalová.

Koncertní nabídku významných pěveckých osobností zpestří už v září koncert mladého českého basbarytonisty Adama Plachetky, sólisty Vídeňské státní opery, na festivalu Dvořákova Praha. Pořadatelé Strun podzimu pozvali na 23. září do Státní opery kanadskou pěvkyni Barbaru Hanniganovou.

Hned 8. října poprvé zazpívá v Rudolfinu francouzská sopranistka Patricie Petibonová a zároveň v doprovodu Basilejského barokního orchestru La Cetra představí své nejnovější album, mimo jiné i s latinskoamerickými barokními písněmi a áriemi. "Ona je velmi zajímavý zjev a její nahrávky, hlavně s malým komorním obsazením, mají úžasnou energii," poznamenala Nachtigalová.

Bartoliová přijede s Myslivečkem

V rámci svého velkého evropského turné přijede slavná rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová. 30. října ji v pražském Obecním domě doprovodí brazilský tenorista Atalla Ayan a Filharmonie Bohuslava Martinů. "Angela se snaží v rámci turné představit tři mladé nadějné tenoristy. Opět je to veliký projekt, který se připravuje ve spolupráci s Deutsche Grammophon. Letos se soustředí na poctu Marii Callasové," doplnila Nachtigalová. Gheorghiuová ukáže v repertoáru, co dokáže zpívat a co všechno zpívala Callasová.

Američanka Joyce DiDonatová přijede 5. listopadu do Rudolfina s projektem Královny dramatu a orchestrem Il Complesso Barocco. Koncertní projekt byl loni v newyorské Carnegie Hall vyhlášen jako nejúspěšnější, také díky němu získala titul Pěvkyně roku 2013.

Slavná mezzosopranistka Cecilia Bartoliová se vrátí do Prahy už potřetí, tentokrát 12. listopadu do Rudolfina s Mozartem a vídeňskými klasiky. "Podařilo se mi prosadit českou hudbu. Stěžejní árie bude Mozart a Mysliveček," dodala Nachtigalová. Operní divu doprovodí Basilejský komorní orchestr.

Přímo výběry z oper Werther a Carmen si pak posluchači užijí v Obecním domě 23. listopadu v české premiéře francouzského tenoristy Roberta Alagny.

Joyce DiDonato

Cecilia Bartoliová

Video