Přes osmdesát procent členů profesionálních orchestrů během hraní někdy zažilo vážné bolesti,  kvůli nimž málem nedokončili koncert.

Vyplývá to z průzkumu, který badatelé z australské University of Sydney udělali mezi 377 členy všech osmi tamních symfonických orchestrů.

Přes padesát procent hudebníků dokonce uvedlo, že s bolestmi, které ohrožují jejich hudební výkony, zápasilo i v době konání průzkumu. Výsledky dotazníků, které analyzovali badatelé Dianna Kenney a Bronwen Ackermann, tento měsíc zveřejnil měsíčník Psychology of Music. Jeho závěry pak zprostředkoval deník Pacific Standard.

Podle hudebníků jsou nejčastější bolesti, které se týkají svalů či kostí. Nemusí jít vždy o fyzickou bolest, ale často i otupění nervů, brnivé bolesti například u rukou, náhlé slabosti či chvilkové závratě. To vše na muzikanty klade fyzickou zátěž a kolikrát jim znemožňuje, aby na svůj nástroj hráli nejlépe, jak to umí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.