Páteční večer bude v Divadle Archa patřit kultovnímu britskému triu The Tiger Lillies. Se svým punkovým kabaretem se po dvou letech vrací znovu do Prahy, která jim učarovala na začátku devadesátých let porevoluční euforií a na čas se stala jejich domovem.

"Bylo to pár let po sametové revoluci a my jsme byli mladá kapela, kterou nikdo moc neznal. Hráli jsme různě v barech, hospodách, ale třeba i ve squatech. Potkávali jsme se s místními kapelami, měli jsme spoustu českých kamarádů a já jsem měl i českou holku. Byla to pro nás nádherná doba," vzpomíná zakladatel kapely Martyn Jacques.

Do Prahy jste pak jezdili pravidelně koncertovat. Sledovali jste, jak se město měnilo a ten porevoluční duch postupně vyprchával?

To je asi přirozené. Takhle se změnila všechna města z východního bloku. Třeba Varšava, ve které jsem také hodně pobýval. Nejlépe je to vidět na nádražích, ktera se modernizovala a teď všechna vlastně vypadají stejně. Po dekádách, kdy se do města výrazně zapisoval komunismus, ho nahradil kapitalismus a začal jeho črty přemazávat.

Proniklo během vašich častých návštěv něco z české kultury i do vaší hudby?

Určitě. Tehdy s námi hrála spousta zvláštních, žánrově nezařaditelných kapel, které vycházely z předrevolučního undergroundu a zněly naprosto originálně. A pak je tady samozřejmě česká pivní kultura, hospůdky, bary, Becherovka. Tehdy ještě v Praze nebyli skoro žádní turisti, kterým by se musely podniky přizpůsobovat. Bylo to zvláštní vzduchoprázdno mezi komunismem a kapitalismem a to nás inspirovalo.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.