Byla to až zázračně předvídavá volba, když si americký jazzový saxofonista Wayne Shorter pro svoji první kapelu vybral jméno Jazz Informers. Tento nositel devíti Grammy totiž po celý svůj bohatý muzikantský život neustále informuje posluchače, co je v jazzu nového, a jeho dráha dokumentuje téměř všechna stadia a změny, kterými žánr prošel.

Projde jimi znovu i na koncertu kvarteta letos osmdesátiletého Shortera, který ve velkém sále Lucerny 6. listopadu završí nynější ročník Strun podzimu.

Datem svého narození v srpnu 1933 pochopitelně Shorter nepatří k pionýrům typu Buddyho Boldena nebo Bunka Johnsona, mohl však díky němu sledovat jednu z proměn jazzového instrumentáře.

K základním hlasům neworleánského jazzu patřil klarinet, který byl často prvním nástrojem většiny raných saxofonistů. I šestnáctiletý Shorter začínal s klarinetem, než v devatenácti letech na Newyorské univerzitě přešel na saxofon.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.