Ve věku 71 let opustil pozemský svět Lou Reed. Muž, který si kdysi říkal "Dante elektrické kytary", jeden z nejvýznamnějších rockových muzikantů posledního půlstoletí.

Během své bohaté, skoro padesátileté kariéry na sebe upozornil jako rockový hudebník, tvůrce elektronické hudby, skladatel, textař a básník, performanční umělec a fotograf. V několika různých fázích své kariéry výrazně ovlivnil artové proudy hudby, které se ještě na začátku jeho dráhy říkalo zábavná.

Brooklynský rodák Lou Reed původně toužil být novinářem a během svého studia na Syracuse University se věnoval poezii, zkusil si práci dýdžeje a chvíli dělal i námezdného skladatele pro gramofirmu Pickwick.

Jeho další dráhu ovlivnilo setkání s waleským skladatelem Johnem Calem, který ideálně doplnil Reedův vypravěčský talent přemýšlivým zvukovým experimentováním. Po krátkém působení ve skupině Primitives založila dvojice spolu se dvěma dalšími muzikanty a zpívající německou modelkou Nico legendární soubor Velvet Underground, s nímž pak Reed spolupracoval až do srpna 1970.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.