Letní festivaly populární hudby potvrzují termíny konání a odhalují první jména účinkujících. Nejslavnějším z nich je zatím Robert Plant, který je první ohlášenou hvězdou festivalu Colours of Ostrava.

Pořadatelé festivalů chystají novinky, například United Islands plánují návrat zpět k Vltavě do centra Prahy. Některé akce související s festivaly se uskuteční již na začátku příštího roku.

V divadelním prostředí pražské Archy již 16. února vystoupí bluesman John Mayall na koncertu, který pořádá Trutnov Open Air Festival, kde se britský hudebník a zpěvák představil loni. Nejstarší tuzemský hudební rockový festival se tradičně koná v polovině srpna.

Festival Rock for Churchill ohlásil zimní klubovou verzi, která se uskuteční 20. února v pražském Lucerna Music Baru. Vystoupí britský elektronický soubor The Qemists a multižánrová kapela N.O.H.A.

"The Qemists jsme měli v srpnu na Rock for Churchill ve Vroutku, kde předvedli nadupanou show. Návštěvníky byli zvoleni jako nejpopulárnější kapela celého festivalu," uvedl za festivalový tým Kamil Šír.

Série festivalů Electronic Beats odstartuje 28. března v Praze, 4. dubna bude pokračovat ve Varšavě, 11. dubna v Bratislavě a skončí 23. května v Kolíně nad Rýnem. Podzimní hudební festivaly Electronic Beats s hvězdami jako jsou Woodkid, Giorgio Moroder, Disclosure, Efterklang či Nôze, byly fanoušky elektronické hudby okamžitě vyprodané.

Hlavní scéna v Kinského zahradě

Největší pražský multižánrový festival United Islands České spořitelny se bude v hlavním městě konat od 19. do 21. června. Loni dorazilo přes 60 tisíc návštěvníků, přestože kvůli povodním se festival narychlo přesunul do parku Ladronka. Pro 11. ročník pořadatelé plánují návrat zpět k Vltavě.

"Věříme, že tradiční akce se bude dál rozvíjet na místech, kde vznikla. Za velkou výzvu v roce 2014 považujeme Střelecký ostrov. Budeme rádi, pokud bude dál fungovat jako místo pro společenská setkávání. Nicméně, vzhledem ke zmenšení kapacity ostrova po rekonstrukci plánujeme přesun hlavní scény do Kinského zahrady na Praze 5," sdělil organizátor festivalu David Gaydečka s tím, že hlavní hvězdy a zahraniční objevy festival oznámí v březnu.

V Benešově se v létě opět uskuteční drum'n'bass festival Let It Roll, přestože poslední ročník provázely stížnosti na hluk a hygienici organizátorům uložili pokutu. Nakonec se ale zastupitelé rozhodli, že město pořádání festivalu, který má početný tábor odpůrců i příznivců, umožní. Přehlídka se v roce 2013 konala 2. a 3. srpna v areálu bývalých kasáren, na někdejším místě Sázavafestu, který se přesunul do nedaleké Světlé nad Sázavou. Podle radnice se akce zúčastnilo 12 tisíce příznivců taneční hudby.

Zpěvák Robert Plant, nezaměnitelný hlas skupiny Led Zeppelin, je první ohlášenou hvězdou festivalu Colours of Ostrava, který se uskuteční od 17. do 20. července 2014. Plant přijede se svojí současnou kapelou Sensational Space Shifters.

Na 22. ročníku rockového festivalu Benátská noc, který se v Liberci uskuteční na konci července, vystoupí domácí úspěšní interpreti Tomáš Klus, Divokej Bill či Mandrage. Zahraniční hvězdu programu zatím pořadatelé nechtějí kvůli vyjednávání zveřejnit. Největším tahákem loňského ročníku byla finská kapela Nightwish.

Metalová skupina Sabaton ze Švédska či kanadský heavymetalový zpěvák Sebastian Bach budou letos hosty vizovického festivalu Masters of Rock.

Z tradičních velkých akcí zatím není jasné, zda se bude konat festival Open air festival v Panenském Týnci, jehož program a návštěvnost ovlivnila v roce 2013 nepřízeň počasí.

Související