Brněnská skupina Insania získala dvě žánrové ceny Anděl, které byly v pátek vyhlášeny v pražském Paláci Akropolis. Se svým albem Zapal dům poraž strom uspěla v kategoriích hard & heavy i punk & hard core.

Hlasující hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují, podle loňských alb ocenili muzikanty i v dalších sedmi kategoriích.

V kategorii folk & country uspěl s albem Kořeny písničkář Jiří Smrž, na alternativní scéně porotce nejvíce zaujal Kittchen (Radio), v jazz & blues dominovala Beata Hlavenková (Theodoros). Nominaci ve dvou kategoriích měla Jitka Šuranská, nakonec s albem Nězachoď slunečko proměnila tu v kategorii world music. Elektronická hudba našla vítěze v kapele Vložte kočku (Seat), v kategorii hip-hop po dvou vítězstvích Prago Union letos nasbíral nejvíce hlasů Vladimir 518 (Idiot) a kategorii ska & reggae opanovala skupina Ting (Man vs Wild).

"Vítězství Insanie ve dvou kategoriích je důsledkem nadžánrovosti, s níž tato kapela tvoří. Navíc vydala jednu z nejlepších rockových desek v loňském roce a Božská komedie, písnička z ní, má parametry hitu. V každé z devíti kategorií hlasuje v průměru dvacet publicistů, kteří daný žánr celoročně sledují. Prvenství by si jistě zasloužili všichni nominovaní, protože bezezbytku tvoří špičku ve svém stylu. Jména výherců jsou proto zárukou kvalitní tvorby i interpretace," řekl hudební publicista Jaroslav Špulák.

Album Zapal dům poraž strom vítězné Insanie pochválili i hudební publicista Jindřich Göth. "Masivní zvuk, parádní songy a jako vždy naprosto smrtící texty plné ironie...," napsal v recenzi pro měsíčník Rock & Pop.

Hlavní hudební ceny Anděl za rok 2013, o kterých rozhodují členové Akademie populární hudby, se letos budou předávat 14. května v Hudebním divadle Karlín.

Související