Slavná rocková skupina Led Zeppelin znovu vydá svá alba, která doprovodí několika dosud nezveřejněnými nahrávkami. Oznámil to kytarista někdejší kapely Jimmy Page, který alba remasteroval.

Debutové album Led Zeppelin z roku 1969 znovu vyjde 2. června, další dvě budou následovat během léta. Jde o součást rozsáhlého projektu, v jehož rámci vyjde všech devět studiových alb skupiny. 

V létě doprovodí první tři alba v původní podobě čtyři nahrávky, které fanoušci Led Zeppelin ještě neslyšeli. Neznámá skladba La La bude doprovázet album Led Zeppelin II, zatímco na "trojce" budou instrumentální verze písniček Bron-Y-Aur Stomp a Out on the Tiles, stejně jako skladba kombinující tradiční bluesové skladby Keys to the Highway a Trouble in Mind.

Led Zeppelin tak publikují dosud nezveřejněný materiál poprvé od roku 1982, kdy vyšlo album Coda zahrnující verze, které se nedostaly na předcházející alba.

"Materiál na doprovodných discích je oknem do doby nahrávání Led Zeppelin," uvedl Page v prohlášení. "Jsou tam alternativní verze, hrubé sestřihy i nový materiál, který jsme tehdy natočili," dodal Page, který o vydání remasterovaných alb Led Zeppelin mluvil poprvé koncem roku 2012.

"Celý katalog byl naposledy remasterován před 20 lety," řekl tehdy. "To je hodně dávno. Všechno se převádí z analogu do digitálního formátu. To je jeden z problémů hudby Led Zeppelin. Na MP3 zní směšně. Pořádně neslyšíte, co tam je," uvedl Page.

Související