Český režisér Miloš Forman patří k donátorům, díky nimž se v New Yorku tento týden uskuteční hudební akce nazvaná Ostrava Days in New York.

Tři špičkově obsazené koncerty, na něž ve středu v brooklynském sále Roulette a ve čtvrtek v Bohemian National Hall dorazí zhruba osm set návštěvníků, pořádá festival Ostravské dny nové hudby v čele se svým ředitelem Petrem Kotíkem.

“V Americe má společnost zájem na tom, aby podobné akce proběhly, kdežto v Čechách jste za ně málem trestaní,” říká Kotík, jehož festivalu v Ostravě vloni ministerstvo kultury snížilo grantový příspěvek téměř o polovinu.

Aby akce, jíž zahájil koncert ansámblu Philipa Glasse, vůbec proběhla, musel Kotík festivalu půjčit ze svých úspor. Loňské Ostravské dny posléze mezinárodní časopis Artforum zařadil mezi nejlepší světové umělecké akce roku.

Na nynější koncerty v New Yorku získal Kotík peníze od donátorů a také z městských a státních grantů, které v USA obdržel jeho dlouholetý S. E. M. Ensemble.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.