Přestože dnes asi nejvyhledávanější světový dirigent Valerij Gergijev nastoupí do čela Mnichovské filharmonie teprve napřesrok, už nyní je jeho pozice ohrožena.

Gergijev totiž patří k největším zastáncům ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého podpořil i při nedávné ruské intervenci na Krymu.

Mnichovská radnice, která filharmonii financuje, už kvůli tomu orchestr varovala. “Filharmonická rada důkladně zvážila politické názory budoucího šéfdirigenta s ohledem na svobodu projevu a dirigentovu zodpovědnost k mnichovské kulturní společnosti,” uvedla radnice.

Vedoucí jejího kulturního odboru Hans-Georg Küppers a ředitel filharmonie Paul Müller prý Gergijeva požádají, aby byl ve svých vyjádřeních opatrnější. „Budeme maestra Gergijeva informovat o tom, jakou debatu jeho postoje vyvolávají a jaké by mohly mít důsledky pro orchestr.“

Německá stanice Deutsche Welle v této souvislosti spekuluje, že Gergijevova budoucnost u orchestru může být vážně ohrožena.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.