Podstatná bigbítová skupina osmdesátých let Stromboli zahraje 4. prosince v pražské O2 areně. Půjde o výjimečný koncert oslavující třicáté výročí od založení kapely.

Stromboli v Praze vystoupí v původní sestavě v čele se svým zakladatelem Michalem Pavlíčkem a dále Bárou Basikovou, Klaudiem Kryšpínem, Jiřím Veselým, Vendulou Kašpárkovou, Vilémem Čokem, Vladimírem Gumou Kulhánkem a Romanem Dragounem.

Zazní průřez skladeb Michala Pavlíčka z obou alb Stromboli (1987) a Shutdown (1989), dokonce i několik novinek. Za pořádající společnost Bestsport Arena to řekl Josef Pešek.

"Návštěvníky čeká velkolepá show a především jedinečný zážitek být u jediného vzpomínkového vystoupení Stromboli," uvedl Pešek.

Vstupenky na koncert v cenách od 390 korun jsou v prodeji od pondělí.

"Když jsem skládal hudbu pro tento projekt, zrovna jsem pročítal knihu o sopkách a sopečné běsnění mne fascinovalo. Stromboli se mi líbila, jak hrdě trčí z nekonečného moře a že je to jediná nonstop činná sopka v Evropě. Analogie sopky mi přišla vhodná – výbušná extatická hudba s náladovými vlnami," sdělil Pavlíček.

“Zásadním impulzem pro mne ale bylo osudové setkání s Bárou Basikovou, která se pro mne stala stěžejní inspirací. Snažil jsem se dostat do hudby co nejvíc emocí a abstraktních pocitů. Byl to i takové snové vytržení z reality, prostě Veliké Lalulá," dodal.

Stromboli patří ke skupinám, o jejichž nahrávky je i po více než 20 letech stále zájem.

Úspěšná předloňská reedice jejich debutového dvojalba z roku 1987 pokračovala loni aktuální vinylovou podobou v jen mírně variované původní grafické podobě a vycházející z nové zvukové úpravy.

Projekt Stromboli vznikl v době, kdy měl Pražský výběr zakázanou činnost. Jeho kytarista Pavlíček oslovil zpěvačku Precedens Basikovou, klávesistku Vendulu Kašpárkovou, baskytaristu Vladimíra "Gumu" Kulhánka a bubeníka Klaudiuse Kryšpína.

Kulhánka později vystřídal Jiří Veselý. V roce 1988 emigrovali Kryšpín s Kašpárkovou do Austrálie, v sestavě je nahradili bubeník Jan Seidl a klávesista Roman Dragoun.

Skupina natočila anglicky zpívané album Shutdown, které vyšlo v roce 1989. Do devadesátých let aktéři Stromboli vstoupili s vlastními projekty.