Hned dvě hudební Ceny Anděl získala ve středu večer skupina Bratři Orffové, která vyhrála ocenění pro skupinu roku a album roku. Na ceremoniálu, který se konal v pražském Hudebním divadle Karlín, byla zpěvačkou roku vyhlášena Lenka Dusilová, zpěvákem Dan Bárta.

Za objev roku členové Akademie populární hudby, která o vítězích rozhodovala, označili mladou zpěvačku Lenny, dceru Lenky Filipové. Skladbou roku se stala píseň Cesta skupiny Kryštof s hostujícím Tomášem Klusem. Cenu za videolip roku si odnesla skupina Monkey Business za klip Up To Speed Now. Do Síně slávy byl uveden skladatel Petr Hapka.

Krnovské skupině Bratři Orffové se podařilo proměnit obě své nominace. Album Šero se letos stalo vítězem i třetího ročníku hudebních cen Apollo o nejlepší tuzemskou nahrávku roku 2013.

ŽÁNROVÍ ANDĚLÉ

Již 14. března byly vyhlášeny žánrové Ceny Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují. Brněnská skupina Insania získala dvě žánrové ceny, když se svým albem Zapal dům poraž strom uspěla v kategoriích hard & heavy i punk & hard core.

V kategorii folk & country bodoval s albem Kořeny písničkář Jiří Smrž, na alternativní scéně porotce nejvíce zaujal Kittchen (Radio), v jazz & blues zvítězila Beata Hlavenková (Theodoros). Nominaci ve dvou kategoriích měla Jitka Šuranská, nakonec s albem Nězachoď slunečko proměnila tu v kategorii world music.

Elektronická hudba našla vítěze v kapele Vložte kočku (Seat), v kategorii hip-hop po dvou vítězstvích Prago Union letos nasbíral nejvíce hlasů Vladimir 518 (Idiot) a kategorii ska & reggae opanovala skupina Ting (Man vs Wild).

Bratři Orffové vznikli v roce 2002 jako dvoučlenný projekt, postupně se rozrostli až na sedmičlenné koncertní obsazení. Jejich debutové album Bingriwingri se před osmi lety stalo událostí tuzemské alternativní scény.

Tři nominace měla na Andělech letos skupina Ille, neuspěla však ani v jedné. Michal Horáček s projektem Český kalendář sice neproměnil nominaci na album roku, jeho nahrávka se však stala nejprodávanější deskou roku 2013. I to bylo na středečním předávání Andělů oznámené.

Slavnostním večerem v Hudebním divadle Karlín provázela Adéla Banášová a Jiří Škorpík, ceny předávali moderátoři předešlých udílení Cen Anděl včetně například Leoše Mareše, Ewy Farné či Tomáše Kluse.

Na pódiu se také vystřídalo několik hudebních hostů, kteří zahráli a zapívali naživo, od Tomáše Kluse, 4tet a Michaela Kocába s kytaristou Glenem Proudfootem až po Ewu Farnou nebo Annu K se členy britské kapely Reef Garym Stringerem a Jackem Bessantem.

Před letošním 23. ročníkem hudebních cen pořadatelé rozhodli, že hlasování se tentokrát neuskuteční v přímém přenosu. Na rozdíl od minulých let se tudíž hlasovalo elektronicky do konce dubna.

O nominacích rozhodla přibližně stovka z celkového počtu 121 členů Akademie populární hudby. Oproti minulým rokům mezi členy nejsou zástupci gramofirem ani manažeři umělců. Osloveni byli naopak novináři, televizní a rozhlasoví publicisté a dramaturgové či prodejci hudby, kteří českou scénu systematicky sledují.

Související