Už přes 2,5 milionu korun vybral americký herec Don Cheadle na vznik životopisného filmu o jazzovém trumpetistovi Milesi Davisovi.

Crowdfundingovou kampaň na serveru Indiegogo.com spustil Cheadle minulý týden, za necelý týden vybral přes 40 procent z kýžené částky 6,5 milionu korun. Peníze bude sbírat až do 10. července, natáčení má začít v létě.

Cheadle se film pokusil zrealizovat již vloni pod názvem Kill The Trumpet Player, nyní jej označuje pracovním názvem Miles Ahead podle klíčového alba, na němž trumpetista spolupracoval s aranžérem Gilem Evansem.

“Nahrávky Milese Davise, které měli rodiče, jsem začal poslouchat už v šesté třídě,” vysvětluje Cheadle, který chce ve filmu odvyprávět přelom Davisových sedmdesátých a osmdesátých let.

Tehdy se trumpetista vrátil k muzice po dlouhém boji se závislostí na drogách a postavil novou kapelu, v níž působil například mladý kytarista John Scofield. To u Davise spustilo nové tvůrčí období, provázené i diametrálně odlišným zvukem.

“Nebude to čistý životopisný film, půjde o gangsterku. Chceme natočit takový film, ve kterém by si Davis byl sám rád zahrál,” uvedl Cheadle možná v narážce na televizní seriál Miami Vice, v jehož jedné epizodě si Davis zahrál pasáka provozujícího hotel s prostitutkami.

Cheadle ve filmu ztvární Davise, kvůli tomu se prý učí hrát na trumpetu. Snímek chce herec také režírovat.

Role nespolehlivého novináře časopisu Rolling Stone má ve filmu připadnout Ewanu McGregorovi, ve snímku se dále objeví herečka Zoe Saldana, dodala agentura AP.

Cheadle natočí film o Milesi Davisovi. Na síti vybral přes 2,5 milionu korun
259580313.mp4.jpg

Soundtrack k filmu o Davisovi složí varhaník Robert Glasper, podílet se na něm budou také pianista Herbie Hancock, jenž s Davisem spolupracoval na řadě zásadních nahrávek, či rappeři Jay-Z a Kendrick Lamar.

Cheadle je po filmařích Spike Leeovi či herci Zachu Braffovi další hvězdou amerického průmyslu, která se obrátila na crowdfunding. Sám herec ale tvrdí, že byť na film přispějí i Davisovi potomci, z vlastní kapsy už na produkci snímku víc dát nemůže.

“Do rozpočtu jsem vložil pořádný balík peněz a z toho, co si filmem případně vydělám, budu ještě splácet náklady na natáčení," avizuje herec.

Za přispění do kampaně nabízí lidem obraz, který Davis namaloval, dále možnosti navštívit natáčení, vidět film před premiérou či obdržet boxsety Davisových desek.