Písničkář Jiří Dědeček je většinou zafixovaný jako sršatý a přímočarý kritik předlistopadových poměrů nebo jako veselý tanečník nad mrtvým režimem, radující se po sametové revoluci, že "už jde rudoch od válu".

Jeho nové album Kočky z Letný, i když je z většiny složeno z klasických, notoricky známých starých songů, je pokusem jedenašedesátiletého zpěváka najít ve svých kořenech něco dalšího než pověstný "nátlakový šantán", jak svému společenskému protestu kdysi říkal.

Novou strunu své dávné tvorby našel Dědeček v pražských tématech. Pro album shromáždil 17 písní reflektujících magii Prahy očima člověka, který tu žije, a přesto je neustále okouzlován její každodenností.

Nabízí se srovnání s Karlem Hašlerem, ale Hašler měl daleko do dnešního Dědečkova "jakobyrabiátství" a jeho romantismus by se asi těžko snášel s občasnou písničkářovou jazykovou brutalitou typu "zpod Karlova mostu flusám do řeky / lidi kolem nosej letní obleky".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.