Po dvaceti letech vyjde nové album pod hlavičkou britské rockové kapely Pink Floyd.

V noci na pondělí středoevropského času to na Twitteru oznámila Polly Samsonová, manželka kytaristy a zpěváka Davida Gilmoura, podle níž se deska bude jmenovat The Endless River. Na pulty má přijít letos v říjnu.

Nic zatím nenaznačuje tomu, že by na albu účinkoval Roger Waters, který má přitom z někdejších členů Pink Floyd už dlouho nejaktivnější sólovou dráhu.

Písně z alba Pink Floyd nazvaného The Wall hrál Waters také na svých nedávných pražských koncertech v letech 2011 a 2013. S kapelou přitom naposledy účinkoval na albu The Final Cut z roku 1983.

Podle Samsonové má nové album Endless River vycházet z písní natočených ve studiu v roce 1994, kdy Pink Floyd dokončovali své poslední album The Division Bell.

Nahrávání se tehdy zúčastnil ještě zakládající člen kapely a klávesista Richard Wright, jenž čtrnáct let nato zemřel na rakovinu. Přesto bude jeho hlas na nové desce znít.

“Natáčení začalo v době, kdy se dokončovala deska The Division Bell, původně mělo jít o vedlejší projekt,” upřesnila na Facebooku zpěvačka Durga McBroom-Hudsonová, která s Pink Floyd vystupovala v osmdesátých i devadesátých letech a na novém albu se také podílí.

“Proto na páskách zůstaly vstupy Richarda Wrighta. Od té doby se ale David Gilmour s Nickem Masonem do studia vrátili a hodně dotočili. Původně mělo jít o čistě instrumentální album, ale vloni v prosinci jsem k němu dotočila vokály,” dodala McBroom-Hudsonová.

K jejím vokálům pak svůj zpěv prý přidal i David Gilmour.

Podle dřívějších výroků Nicka Masona, který se o natáčení desky zmínil ve svém životopisu Inside Out, bude mít album ambientní náladu. Jeho vydání se členové Pink Floyd dlouho bránili.

Baskytaru by na albu místo Rogera Waterse měl hrát studiový hudebník Guy Pratt, jinak manžel dcery Ricka Wrighta. Na produkci desky se dále podíleli zvukoví technici Andrew Jackson a Phil Manzanera.

Mluvčí Pink Floyd posléze dodal, že kapela se po vydání desky nechystá vyjet na turné.

Související