Lotyšsko zakázalo vstup do země třem hvězdám ruské populární hudby, které se měly tento týden v Lotyšsku účastnit hudebního festivalu.

Oleg Gazmanov, Valerija a Josif Kobzon se v očích Rigy provinili "agresivní podporou" politiky Kremlu vůči Ukrajině. Ruské ministerstvo zahraničí si podle agentury ITAR-TASS kvůli zákazu předvolalo lotyšskou velvyslankyni. 

"Rozhodl jsem se zakázat ruským opěvovatelům imperialismu a agrese k nám přijet," uvedl ministr zahraničí Edgars Rinkévičs na Twitteru.

"Chtěl jsem dát jasný signál, že lidé hlásající tyto ideje nejsou vítáni v členské zemi Evropské unie," vysvětlil později v rozhlase.

Trojice se opakovaně vyjadřovala s uznáním o březnovém připojení Krymu k Rusku, a to podle lotyšského ministra znamená podporu porušení územní celistvosti Ukrajiny.

Zpěváci proto budou buď zastaveni na hranici, anebo – pokud už hranici překročili – "důrazně" požádáni o opuštění země. Nemá se ale konat "žádná show" s policejním zatýkáním a deportací.

Anhelita Kamenská z lotyšského střediska pro lidská práva se ale podivuje, proč zrovna tito tři zpěváci byli "klepnuti přes prsty", a ne třeba proslulý dirigent Valerij Gergijev, který je znám i jako velký příznivec ruského prezidenta Vladimira Putina. Minulý čtvrtek však dirigoval koncert v Rize. 

Kobzon patří k nejpopulárnějším ruským zpěvákům ještě od sovětských dob, současně je také dlouholetým poslancem, ale pro podezření ze styků s mafií má zakázaný vstup do USA.

Také zpěvák a skladatel Gazmanov je nositelem titulu národního umělce. Neméně populární Valerija, což je umělecký pseudonym Ally Perfilovové, svého času zpívala a nahrávala s Robinem Gibbem ze skupiny Bee Gees.

Všichni tři se měli zúčastnit festivalu Nová vlna v letovisku Jurmala, kde místní přístav při této příležitosti obvykle zaplní jachty ruských oligarchů. 

Nejde o první lotyšské restrikce vůči Rusku. Na "černém seznamu" se zákazem vstupu do Lotyšska podle listu Kommersant již dříve figurovalo 34 Rusů. Riga také zakázala vysílání nejvíce prokremelských ruských televizí. 

V Lotyšsku asi čtvrtinu z dvou milionů obyvatel tvoří Rusové, i jako dědictví po skoro půlstoletí sovětské nadvlády, než země v roce 1991 opět získala nezávislost.

Související