Když anglický písničkář Billy Bragg na svém pátečním koncertě začal zpívat baladu Woodyho Guthrieho z dob hospodářské krize nazvanou I Ain’t Got No Home, hned několikrát při tom vyslovil jméno Josef S.

U šestapadesátiletého politicky angažovaného zpěváka, který ještě rok před rozpadem Sovětského svazu natočil coververzi Internacionály, muselo návštěvníka napadnout: že by temný stín tehdejšího ruského diktátora? Nebo snad vzpomínka na zpěváka Joe Strummera z názorově blízkých The Clash? 

Omyl – Bragg v tomto případě jen komentoval čtyři dny starý výrok vídeňského soudu, který německého studenta Josefa S. za kontroverzních okolností uznal vinným z výtržnosti na studentské demonstraci. Protože proces ještě není u konce, příjmení je podobně jako u Kafkova Josefa K. skryté za iniciálou. 

Braggův páteční koncert na festivalu Glatt und Verkehrt v rakouské Kremži jako by ilustroval slova programového ředitele přehlídky Josefa Aichingera, který se mimochodem před dvěma týdny v Ostravě zúčastnil setkání pořadatelů a dramaturgů nazvaného Czech Music Crossroads: „World music je nuda, pokud jí chybí společenský kontext.“

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.