Neobvyklé místo pro oznámení své nové desky si vybral britský hudebník Richard David James, vystupující pod jménem Aphex Twin.

To, že po třinácti letech vydá nové album, totiž James v pondělí večer oznámil na takzvaném deep webu.

Jde o "hlubokou" část internetu, kterou nepokrývají běžné vyhledávače typu Googlu a kam se lze dostat jedině přes anonymizující síť zvanou Tor.

Adresu s příponou .onion uvedl James na svém twitterovém účtu, kam přitom nepřispěl více než dva roky.

Na deepwebové adrese se nachází obrázek se splácnutým obličejem a stránka stylizovaná jako počítačový kód, která však skrývá tajuplné názvy dvanácti tracků nové desky.

Ta se bude jmenovat Syro a půjde o Jamesův první titul od roku 2001, kdy vydal dvojalbum Drukqs.

Hudebník se však nespoléhá čistě na netradiční marketing. Přes víkend logo Aphex Twina viselo nad Londýnem, jako stencil v duchu Banksyho jej někdo také nasprejoval na několik míst po New Yorku.

Pro uživatele, kteří se deep webu vyhýbají, navíc Aphex Twin vytvořil i "bezpečnou" verzi odkazu na WWW.

Hudebník a producent naposledy letos na jaře podpořil crowdfundingovou kampaň, jejímž cílem bylo odkoupit a zrestaurovat ztracené LP Aphex Twina nazvané Caustic Window, jehož byly v roce 1994 vylisovány pouze čtyři kusy.

Jeden z nich nabídl neznámý kupec na serveru Discogs, odkud jej za více než 46 tisíc dolarů nakonec koupil Markus Persson, tvůrce populární počítačové hry Minecraft.

V kampani, do níž přispělo i hudebníkovo vydavatelství Rephlex Records, posléze fanoušci vybrali přes 67 tisíc dolarů na to, aby z vinylu vznikly digitální kopie.

Související