Po čtyřech letech se do Prahy 15. listopadu vrátí němečtí průkopníci industriálního rocku Einstürzende Neubauten.

V rámci svého evropského turné představí v pražské Retro Music Hall novou desku Lament, která vyjde v druhé polovině října. Za pořadatele o tom informoval ředitel festivalu Prague Music Performance Jan Bartoš.

Vystoupení podle Bartoše začne netradičně už v 18 hodin, navíc v sále, kde se hudba podobného žánru objevuje zcela zřídka.

"Koncert se nám s managementem kapely podařilo domluvit na poslední chvíli a v jediném možném termínu, kdy už jediný volný pražský sál odpovídající, byť limitované kapacity, byla Retro Music Hall, a to od 18 hodin. Řekli jsme si, že Neubauteni od šesti večer jsou pořád lepší než žádní," vysvětlil Bartoš pro server Idnes.cz.

Skupina Einstürzende Neubauten vznikla koncem roku 1979 v tehdejším Západním Berlíně. Do povědomí posluchačů se dostala v první polovině 80. let společnými koncerty s Nickem Cavem.

Einstürzende Neubauten poprvé navštívili tehdejší Československo už v září roku 1987, kdy měli vystoupit v plzeňském amfiteátru Lochotín. Koncert byl však rozehnán komunistickou policií a kapela vyhoštěna.

Úspěšnější pokus o vystoupení vidělo pražské Výstaviště v červnu 1991. Od té doby v nepravidelných cyklech zahrnují Einstürzende Neubauten Prahu do svých koncertních turné.

Naposledy zde vystoupili 11. a 12. listopadu 2010 ve vyprodaném Divadle Archa na koncertě v rámci oslav 30 let od svého založení.

Debutové album Kollaps kapele vyšlo roku 1981, nejznámější alba Halber Mensch a Haus der Lüge skupina vydala ve druhé polovině 80. let.

Formace, která "nikoho nenásleduje a málokomu se podobá", několikrát obměnila své personální složení. Od počátků ale "hlavním architektem" seskupení zůstává berlínský rodák Blixa Bargeld (vlastním jménem Christian Emmerich), zpěvák s hypnotickým hlasem a do března 2003 také nepřeslechnutelný "hlukový" kytarista The Bad Seeds.

Související