Rockeři se díky právě vydané desce zpěváka Roberta Planta učí nová slova. Například bendir značí africký bubínek, který má pod blánou natažené struny a vydává dlouhé, drnčivé tóny. Tehardant je třístrunná loutna s tělem ve tvaru malé kánoe, potažené kozí kůží. A kologo, jednoduchý předchůdce banja, si občas vystačí dokonce se strunou jedinou.

Výčet exotických nástrojů na desce Lullaby and... The Ceaseless Roar naznačuje, kudy se Robert Plant ubírá. Album je směsí keltské a africké hudby, blues a tradicionálů. Občas tu zazní bušení pověstného "kladiva bohů", jak se přezdívalo mohutnému zvuku Led Zeppelin. Poněkud jemnější kovářské nástroje ze severní a západní Afriky ale dovolují Plantově kapele spřádat rafinovanější rytmy.

Kudy se Plant ubírá, přiblížilo i jeho ceněné vystoupení na letošních Colours of Ostrava. Desku natočila kapela ve stejné sestavě, tedy klasický rockový band plus gambijský zpěvák a virtuos na dvoustrunné kologo a housle ritti, Juldeh Camara.

Plant vychází vstříc očekávání spojenému s ikonou hard rocku, zároveň ale posluchačům rozšiřuje obzory zvukem nástrojů jako bendir nebo tehardant. Udržuje citlivou rovnováhu mezi rockem a lidovou hudbou Evropy i Afriky. A to v době, kdy se o něj přetahují dva protichůdné zájmy.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se