Prestižní britskou hudební cenu Mercury Prize ve středu večer získalo hiphopové trio Young Fathers, informovala agentura AP. Se skupinou pocházející ze skotského Edinburghu se za dva týdny seznámí také čeští posluchači, 12. listopadu totiž vystoupí v pražském klubu Roxy na večeru Spotlight, jejž pořádá festival Struny podzimu.

Porotci Mercury Prize sestavu ocenili za „jedinečný pohled na britskou hudbu, který překvapuje silnými, nečekanými a uchvacujícími nápady“. Kapela prý hraje eklektický hudební mix, jenž se mohl zrodit jedině v dnešní době ve Velké Británii. Skupinu tvoří zpěvák Alloysious Massaquoi, který je původem z Libérie, dále Kayus Bankole, jenž má nigerijské rodiče, a Graham ‘G’ Hastings z Edinburghu. Poprvé se ještě jako dospívající chlapci potkali na hiphopovém koncertě, pak si chvíli mysleli, že by mohli utvořit R&B boyband. „Tam, kde jsem vyrůstal, se lidi nikdy neuměli vyjadřovat. Proto pro mě bylo zásadní, když jsem se s ostatními potkal a všichni jsme začali tancovat,“ uvedl například člen tria Bankole.

Teprve roku 2008 se z jejich hudebních experimentů začala rodit současná podoba Young Fathers. Ta některým kritikům připomíná Massive Attack, Trickyho či dokonce TV On The Radio, jiní dávají hudbu Young Fathers do souvislosti s uměleckým punkem ze sedmdesátých let či dokonce jihoafrickou protestní hudbou. „Vždycky jsme chtěli udělat něco většího, než je město, ve kterém žijeme,“ prohlásil při přebírání ceny Graham ‘G’ Hastings.

DŘÍVĚJŠÍ LAUREÁTI

Prestižní cena Mercury Prize se uděluje od roku 1992 za nejlepší album z Británie nebo Irska. Porota složená z hudebníků, producentů a hudebních novinářů nebere při výběru nominovaných alb zřetel na jejich komerční úspěch. Letos o Mercury Prize soutěžilo celkem 12 nominovaných, mezi nimi i bývalý frontman skupiny Blur Damon Albarn nebo londýnská rocková skupina Bombay Bicycle Club. Vloni cenu získal londýnský producent a zpěvák James Blake, v roce 2012 skupina Alt-J a rok předtím anglická zpěvačka a kytaristka PJ Harvey.

Hudebníci zatím roku 2011 vydali mixtape nazvanou Tape One, vloni na ni navázali kazetou Tape Two. Poslední tři roky strávili intenzivním koncertováním, vloni například vystoupili na známém americkém festivalu South by Southwest. Cenu nyní obdrželi za svoji letošní nahrávku Dead, která vyšla na nezávislém hiphopovém labelu a podle BBC se jí od únorového vydání prodalo pouze 2386 kusů.

Kapela, která spolu s Mercury Prize obdržela i 20 tisíc liber, nyní v Berlíně natáčí svoji příští desku, jak oznámila po udělení ceny. „Neustále se snažíme psát nové písně a být co nejvíce tvořiví. Nic neskrýváme, jde nám jen o to, aby naši hudbu slyšelo co nejvíc lidí,“ vzkázali hudebníci.

Jen poté, co byli Young Fathers na cenu Mercury nominovaní, jim ve streamech na Spotify vzrostla poslechovost o 1040 procent a prodej alb o 31 procent, jak spočítal deník Telegraph.