Na středečním odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu s hudební poctou Havlovi vystoupí Billy Gibbons, frontman kapely ZZ Top. V úterý v noci středoevropského času to oznámil předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. „Amerika obdivovala Václava Havla a Havel obdivoval Ameriku a nezůstal jen u našeho politického systému. Měl rád také americkou hudbu, včetně blues, a nikdo neumí blues jako Billy Gibbons,“ uvedl Boehner.

Gibbons dodal, že Havel nebyl jediný Čech se slabostí pro blues. „Při našich koncertech v České republice jsme se vždy setkali s nadšeným publikem, které blues rozumělo,“ uvedl Gibbons. „Bereme to jako důkaz Havlova přetrvávajícího ducha, dobré povahy a politického směřování,“ dodal.

Český velvyslanec ve Spojených státech Petr Gandalovič připomněl, že České centrum v texaském Houstonu se nachází ve stejném sousedství, kde lídr ZZ Top vyrůstal. „Prezident Havel by ocenil, že na této akci vystoupí právě Gibbons,“ dodal.

Odhalení busty proběhne ve středu 19. listopadu v jednu hodinu washingtonského času, kromě Gibbonse na události zahraje také kapela amerického vojska. Krátce poté bude busta umístěna vedle památníků někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, amerických prezidentů Abrahama Lincolna a George Washingtona a hrdiny maďarského boje za nezávislost z 19. století Lajose Kossutha.

Související